Ripley County Soil & Water Conservation District - 2009 Education
Ripley County Soil & Water Conservation District - Providing a means to work together for conservation
 
Ripley County Ag Days 2009
This year the Purdue Extension Agency and Local FFA Chapters hosted Ag Day at the Ripley County Fair Grounds.  Students from South Ripley, Jac-Cen-Del, and Milan learned about non-point vs. point source pollution
 
 
 
 
Ripley county 4-H Fair 2009
Thanks to everyone who visited the SWCD booth this year at the Ripley County 4-H Fair.  This year at the fair the rainfall simulator was a hit with people as they took noted of the difference in soil loss between the no-till and conventional tillage sample.  A special thanks to the Lawrence County SWCD for the use of their rainfall simulator.  Face painting kept the kidscoming for more; many children all around the fair grounds proudly displayed their farm animals, insects, and more on their faces. 
 
Congratulations to the Grand & Reserve Grand Champions:
Emily Gunter - Soil & Water Grand Champion
Jenna Hughes - Soil & Water Reserve
Ethan Cumberworth - Forestry Grand Champion
Cole Nuhring - Forestry Reserve
 
Also Congratulations to the door prize winners:
Savanah Boatwrite - Pedal Tractor
James Kash - Fishing Pole
James D. Benham - Fishing Pole
Jacob Brinson - Fishing Pole
Kaitlyn Samples - Fishing Pole
Poster Contest
There were 220 posters submitted to the annual poster contest “Dig It, The Secrets of Soil.”  All schools in Ripley County were invited to participate.  The overall winner was Jacob Christie, a 4 grader, from Batesville Intermediate School. 
 
 
Congratulations to all of the other grade category winners for a job well done!!
 
 
K-1 Grade
1 place – Abigail McCarty, South Ripley 1 Grade
2 – Paris Raab, St. Louis School Kindergarten
3 – Connor McCarty, South Ripley 1 Grade
 
 
2 -3 Grade
1 – Chloe Johnson, South Ripley 2nd Grade
2 – Luke Begley, South Ripley 2nd Grade
3 – Marie Werner, St. Louis School 3 Grade
 
 
4 - 6 Grade
1 – Jacob Christie, Batesville Intermediate School 4 Grade
2 – Cassidy Molnar, Batesville Intermediate School 4 Grade
3 – Lauren Kieffer, Batesville Intermediate School 4 Grade
 
 
7 - 9 Grade
1 – Sarah Billingsley, Batesville Middle School 7 Grade
2 – Anna Meyer, Batesville Middle School 7 Grade
3 – Whitney Lambert, Batesville Middle School 7 Grade
 
 
10 -12 Grade
1 – Joshua Whiteford, Milan High School 10 Grade
2 – Kaitlyn Gress, Milan High School 10 Grade
3 – Judy Groce, Milan High School 10 Grade
 
 
Website provided by  Vistaprint
Website
provided by Vistaprint